hirdetés

Stílusos otthonok Kislakás Inspiráló helyiségek Dekor Megoldjuk Utazás Hírek WEBSHOP

hirdetés

Így válassz nyílászárót: segítünk, mire érdemes odafigyelni

A nyílászárók kiválasztása évtizedekre szóló döntés, amely a házunk építészeti karakterén túl a komfortszintünkre és a pénztárcánkra is hatással lesz. Hogy pontosan mire kell odafigyelnünk vásárlás előtt, azt Monostori Gábor, az Internorm műszaki vezetője mondja el nekünk.

A kortárs építészet előszeretettel használ nagy, akár teljes falat kiváltó üvegfelületeket, ugyanakkor az energiatudatosság is elsőrendűen fontos egy házzal szemben. Hogyan tartanak ezzel lépést a nyílászárók?

Egy jó nyílászáró kiváló hő- és hangszigetelő: ezt mára csak azok a háromrétegű ablakok tudják, ahol az üvegek között gáztöltet található, és magát az ablakkeretet is szigetelik, megelőzve a hőhidakat. Az immár kötelező három üvegréteg jóval nagyobb súlyú, különösen egy teraszajtónál, így sok gyártó nem tud például 240 centiméter vagy annál magasabb teraszajtót gyártani. Azok azonban, akik vállalják ezt a méretet is, vastagabb ablakprofilokat alkalmaznak, az üvegeket pedig végig körben beragasztják a kerethez, így nem csak a szigetelés, de az ablak stabilitása és a betörésbiztonság is tovább javul. Lényeges, hogy hosszú évek múltán is precízen zárjanak az ablakok, ajtók: ehhez korszerű vasalatok szükségesek, amelyek elbírják a három üvegréteg miatt megnövekedett súlyt. Mindemellett kiemelten fontos a szakszerű beépítés is.

internorm1.jpg

Milyen technológiai újítások támogatják az energiatakarékosságot?

Fontos megemlíteni, hogy a háromrétegű üvegen lényegesen kevesebb napfény jut át. Hogyan lehet mégis napfényes az otthonunk? A legújabb fejlesztésű Eclaz-üvegnek nem csupán a hőszigetelő, de a fényáteresztő képessége is kiemelkedő, sőt az ablaküveg kiegészítő fűtőtestként szolgál a napsütéses téli napokon. Igen sokféle üvegezés közül válogathatunk: nagy méretű nyílászárókhoz a biztonsági típust válasszuk, de jó tudni, hogy más-más üvegezést kíván az északi és a déli homlokzatra tervezett nyílászáró is.

Beszéljenek a számok! Mire figyeljünk?

A hőszigetelés tekintetében még mindig sok a félreértés. Hiába a korszerű, három üvegréteg, ha a többi alkotóelem gyenge. 4-5-6 kamra? Ne ugorjunk be a számoknak: a kamraszám fontos, de legalább ugyanilyen meghatározó a tokvastagság – ez a kettő együtt mutatja meg az ablakkeret megfelelő értékeit. Mindig azonos értékeket hasonlítsunk össze: a teljes ablakot az Uw érték írja le. Ha az U mögött nincs jelölés, előfordulhat, hogy a szám csak az üvegre (Ug érték) vonatkozik, hiszen annak a legkönnyebb alacsony számot adni.

Mivel fokozható az ablak energetikai hatékonysága?

Minden évszakban lényeges az árnyékolás. Télen azért, mert a lehúzott redőny egy újabb hőszigetelést, védelmet jelent, nyáron pedig azért, mert nem engedi felmelegedni a lakóteret. Felújítás során, ha a kiváló hőtechnika mellett az árnyékolást is szeretnénk megoldani, méghozzá redőnytok kialakítása és a falak szétvésése nélkül, akkor remek megoldás a kapcsolt szárnyú ablak. Ekkor az árnyékoló az üvegek közé van beépítve, így védett a szennyeződéstől, nem zörög, nem porosodik. A 3+1 üvegréteg maximális hangszigetelést nyújt.

internorm2.jpg

TIPP:

Egy téglafal Uw értéke 0,25 körüli, és ezt még szigeteljük. Az ablakoknál az előírt hőszigetelés 1,15 Uw. A számok fényében logikus, hogy nem lesz megfelelő ezek összeépítése. Így már az sem kérdés, hogy csakis háromrétegű üveggel lehet teljes komfortban részünk.

Miért költsünk jó ablakokra?

A döntésünk 20-30 évre szól: ha nem a minőség mellett döntünk, könnyen lehet, hogy akár néhány év után ablakcserére kényszerülünk – így a kiadásaink végül megduplázódnak. A házépítés költségének mintegy 10 százalékát teszik ki a nyílászárók, ez pedig akkora befektetés, hogy megéri időt és energiát szánni az alapos tájékozódásra. Egy felkészült ablakos tanácsaival spórolhatunk is, és a saját igényeinket valósíthatjuk meg. Ezért építkezünk, nem igaz?

Fotók: Internorm



hirdetés
Legnépszerűbb témák
Stílusos otthonok
A kertész háza: Szomoru Miklós otthonában jártunk
Ha stílusról kérdezik, biztosan az angol vidéki hangulatot emeli ki Miklós, aki kertjében és a Pilisben álló házában is követte a nyugalom iránytűjét ...

Dekor
Az olajfák alatt: interjú a Napsütötte Toszkána írójával
A Napsütötte Toszkána nemcsak Frances Mayes leghíresebb könyvének címe, de az élete része is: itt születnek csodás történetei.

Stílusos otthonok
Nagyvilági hangulat: négy kozmopolita lakás
Különböző kultúrák találkozása, multikulti hangulat: ez jellemzi a kozmopolita otthonokat. Ha téged is vonz ez a lakberendezési irány, kukkants be a ...

hirdetés


EZT IS Ajánljuk
Praktikus ötletek
Meggyőző érv a különleges beltéri ajtók mellett
Az ajtó-kérdés általában a legutolsó a felújításkor eltervezett to-do listán, így gyakran előfordul, hogy a költség- vagy időkeret miatt végül ...

Praktikus ötletek
Spórolj az ablakkal!
Ablakon kidobott pénz – tartja a mondás a felesleges költekezésről. A rosszul szigetelt vagy elöregedett nyílászárókon keresztül azonban nem csak ...

Praktikus ötletek
Tippek fényimádóknak: építsd be a tetőteret!
A lakótér bővítésének egyik leggyakoribb módja a padlástér beépítése. A felfelé terjeszkedés ott jelent megoldást, ahol a ház alapterülete már ...








Fizess elő a magazinra!

Az Otthon egy kreatív, színes, változatos lakberendezési magazin.
Sőt, több is ennél: stílusteremtő, trenddiktáló, ízlésformáló olvasmány.



otthon.hu © 2024 – minden jog fenntartva

Stílusos otthonok Sztárlakások Kislakás Inspiráló helyiségek Étkezők és konyhák Fürdő Hálószoba Gyerekszoba Kert, növény Nappali Dekor Világítás Tárolás Bútorok Inspiráció Karácsony Megoldjuk Praktikus ötletek Háztartás Átalakítás Receptek Utazás Hírek RSS feliratkozás    Játékszabályzat

Impresszum    Médiaajánlat    Előfizetés    Kapcsolat    ÁSZF

Stílusos otthonok
Sztárlakások
Kislakás Inspiráló helyiségek
Étkezők és konyhák Fürdő Hálószoba Gyerekszoba Kert, növény Nappali
Dekor
Világítás Tárolás Bútorok Inspiráció Karácsony
Megoldjuk
Praktikus ötletek Háztartás Átalakítás Receptek
Utazás Hírek