hirdetés
hirdetés
hirdetés

Stílusos otthonok Kislakás Inspiráló helyiségek Dekor Megoldjuk Utazás Hírek WEBSHOP

hirdetés
hirdetés
hirdetés

Kincsünk, a víz: az öntözéstechnikától a vízgyűjtésig

Sokan hitték, hogy végtelen mennyiségben áll az emberiség rendelkezésére. Ma már tudjuk, hogy óvnunk és őriznünk kell saját magunk és a következő nemzedékek érdekében is. Hogyan gazdálkodjunk hát mi, kertészkedők a vízzel? Márai Anita, a Márai Öntözéstechnika üzletvezetője szakértőnk a témában.

viz3.jpg

Az öntözéstechnika tervezésének lépései

Nincs terv rajz nélkül, és ez az öntözőrendszereknél sincs másként. A tervezés alapja tehát a területről készült pontos, méretarányos rajz, amelyen a víz- és áramvételi pontok, valamint az öntözésvezérlő helye is látható. Az első lépés ennek a megrajzolása. 

A rajzon legyenek egyértelműen feltüntetve azok a területek, amelyeket nem szeretnél locsolni, és azok is, ahova öntözést kérsz (fű, fa, veteményes, virágoskert). Rajzold be az idősebb fák pontos helyét, törzsátmérőjét, jelöld a sziklakerteket, a rézsűket, a gyepes részeket, a tereptárgyakat. Ismerd meg kerted növényeinek vízigényét, ez fontos lesz a tervezésnél.

A vízvételi ponton meg kell mérni a statikus, tehát elzárt állapotú víznyomást, amikor nem folyik át víz a rendszeren. Ezenkívül fontos ismerni a dinamikus nyomáson, 3-3,5 baron mért vízhozamot, ami kifejezi, hogy egy perc alatt hány liter víz képes átáramlani a rendszeren.

Az öntözési terv tartalmazza az öntözési zónákat, valamint a területi adottságok alapján kiválasztott különböző teljesítményű szórófejek típusát és vízkijuttatását liter/percben. Akkor jó egy rendszer, ha a vízadó ponttól számított legtávolabbi szórófejnél is megfelelő a vízhozam és a víznyomás. A pontos anyagkiírásban kérd szakember segítségét.

viz1.jpg

Tanácsok a kivitelezéshez

Habár sokan vágnak bele saját maguk az öntözőrendszer kiépítésébe, a szakszerű kivitelezés sokszorosan megtérül. Ahogyan a tervezés is, hiszen a rendszer megépítésénél jóval többe kerülhet, ha kipusztult növényeket kell pótolni, nem beszélve a kiszáradt gyep látványától, ami mindenkit szíven üt.

Az első lépés a gerincvezeték nyomvonalának kijelölése a terv alapján. A vezetéket a talajszinttől számítva legalább egy ásónyomnyi mélyre, 30-40 centiméterre kell fektetni. Az árok mélysége kövesse a terület domborzatát, különben kialakulhat olyan pont a rendszerben, ahol megáll a víz.

A talaj lejtése, a terület napos-árnyékos óráinak száma mind befolyásolják a szórófejek kiosztását. A csepegtetendő, mikroöntözéssel ellátott, spray-s és rotoros szórófejek kerüljenek külön körre, legyen egyenletes a nyomás és a vízelosztás a megfelelő keresztmetszetű csövek fektetésével. 

Az esőérzékelő beépítése növeli a rendszer hatékonyságát. Ne pazaroljunk, nincs szükség túlöntözésre! Mivel a vezeték fagypont felett halad, téliesítéskor megbízható megoldás, ha a rendszerben maradt vizet kompresszorral eltávolítják, nehogy jégképződés miatt elrepedjen a cső.

TIPPEK

Gazdaságos: ritkábban, de nagyobb vízmennyiséggel öntözz, hogy ne csak a talaj felső rétege telítődjön vízzel. Úgy kell beállítani a rendszert, hogy a víz a gyökérzónában nedvesítse át a talajt.

Hatékony: az okosvezérlő a legközelebbi meteorológai állomás adatai alapján dönt az öntözés szükségességéről, ám ekkor is szükséges az esőérzékelő, mert a vezérlő elsődlegesen ez alapján dönt.

Víztakarékos: a telek tájolásának és a növények vízigényének ismerete segít, hogy elkerüld a felesleges öntözést, ugyanakkor a kert minden részébe így is megfelelő mennyiségű víz jusson.

viz2.jpg

Így épül fel a rendszer

VEZÉRLŐ Abban segít, hogy ne nekünk kelljen napi kétszer a kertben megnyitni, majd fél óra elteltével elzárni a csapokat. Az automatikában mágnesszelep működik, ami előre beállított időben nyitja-zárja a szektorok vízellátását. Elhelyezhető kül- és beltérben, működhet elemről, hálózatról, irányítható telefonról, akár esőérzékelővel. A vezérlőre nyaralás ideje alatt is rábízhatod az öntözést.

FŐCSAP, ÜRÍTŐCSAP, SZŰRŐ, KÖTŐELEMEK ÉS IDOMOK Mitől féltsük a rendszert? Például a szennyeződésektől és a fagytól. Míg a szűrő az előbbi, az ürítőcsap az utóbbi ellen véd. A főcsappal megszüntethető az öntözőrendszer vízellátottsága, jól jön, amikor valahol szivárog a víz, és szét kell szedni a csatlakozásokat. A vizet a növényekhez a fő- és zónavezetékekből, KPE és LPE csövekből, menetes idomokból álló rendszer vezeti.

MÁGNESSZELEP Amilyen egyszerű, annyira fontos alkatrész, hiszen voltaképp ez vezetett az automata öntözőrendszerekig. Elektromos áram hatására az elektromágnesesség révén a szelep kinyit; az átfolyó víz mennyisége a szelepnyitás mértékével szabályozható. Fontos, hogy nyomást nem csökkent!

ESŐÉRZÉKELŐ Ki öntöz esőben? Ki szereti pazarolni a vizet? Költői kérdések helyett jó hír, hogy egy egyszerű esőérzékelő képes jelezni az automatikának. Beállítható, mennyi csapadéknál szeretnénk leállítani az öntözést, és azt is, mi szükséges az újraindításhoz.

KARBANTARTÁS Az öntözőrendszereket a fagyhatár fölé telepítik, ezért téli víztelenítésük elengedhetetlen: kompresszorral tanácsos kifújni a vizet a csövekből, tavasszal pedig nyomás alá helyezni a rendszert. Tisztítsd a szűrőt, ellenőrizd a csatlakozásokat, takarítsd ki a szennyeződés miatt rosszul záró mágnesszelepet.

SZÓRÓFEJEK Az öntözendő területre a szórófejek juttatják ki közvetlenül a vizet. A szórófejek fúvókáján keresztül lép ki a vízsugár a rendszerből a levegőbe, a fúvóka átmérője határozza meg a teljesítményüket. Ugyanannak a területnek a megfelelő öntözéséhez több szórófej kell, különben a szórás nem lesz egyenletes (négyzet, téglalap vagy háromszög alakzat). A növény vízigénye szintén fontos szempont a tervezésnél.

SZIVATTYÚ Ha kútból öntözünk, szivattyúra is szükség van. Az önfelszívó szivattyú a víz felszíne felett helyezkedik el, és maximum 9 méter mélységig használható, míg a búvárszivattyú a vízben mélyebben található.

Fotók: Pixabay



hirdetés
Legnépszerűbb témák
Stílusos otthonok
Fényes jövő: egy napfényes gödöllői otthon
Napfényes terek, tapétacsodák és művészi lámpák köszöntik a tavaszt Nóráék gödöllői otthonában. Az új életre kelt ház igazi ékszeresládika, tele ...

Stílusos otthonok
Stílusos előszobák, közlekedők
Amikor a vendégek belépnek otthonunkba, először az előszobát pillantják meg. Ha szeretnénk jó benyomást kelteni, érdemes a berendezésére nagyobb ...

Dekor
Gyűjtőszenvedély: Benedict Winterrel beszélgettünk
Műkincsek, aukciók: egyeseknek hobbi, másoknak kiváltság. Benedict Winter maga is a szép tárgyak szerelmese, aki a Christie's aukciósház Privát ...

hirdetés


EZT IS Ajánljuk
Hírek
Kerti bútort már egyre inkább online vásárolunk
Az elmúlt években folyamatosan emelkedett, majd a koronavírus-járványt követően kifejezetten megugrott az online vásárlások aránya a barkácstermékek ...

Hírek
Nőtt a kertfelújítási kedv: állami támogatás is igénybe vehető rá
A kerttel, udvarral rendelkezők közel 60 százaléka gondolkodik azon, vagy már döntött is arról, hogy egy éven belül komolyabb felújításba kezd a ház ...

Hírek
Egy hely, ahol virágzik a bioenergia-gazdálkodás
Hogyan valósult meg többek között kukorica-alkoholból a hazánkban egyedülálló DBD orchidea kertészet, és egy komplex, fenntartható rendszer ...








Fizess elő a magazinra!

Az Otthon egy kreatív, színes, változatos lakberendezési magazin.
Sőt, több is ennél: stílusteremtő, trenddiktáló, ízlésformáló olvasmány.



otthon.hu © 2024 – minden jog fenntartva

Stílusos otthonok Sztárlakások Kislakás Inspiráló helyiségek Étkezők és konyhák Fürdő Hálószoba Gyerekszoba Kert, növény Nappali Dekor Világítás Tárolás Bútorok Inspiráció Karácsony Megoldjuk Praktikus ötletek Háztartás Átalakítás Receptek Utazás Hírek RSS feliratkozás    Játékszabályzat

Impresszum    Médiaajánlat    Előfizetés    Kapcsolat    ÁSZF

Stílusos otthonok
Sztárlakások
Kislakás Inspiráló helyiségek
Étkezők és konyhák Fürdő Hálószoba Gyerekszoba Kert, növény Nappali
Dekor
Világítás Tárolás Bútorok Inspiráció Karácsony
Megoldjuk
Praktikus ötletek Háztartás Átalakítás Receptek
Utazás Hírek